Miasto kobiet? Rzadkie odkrycie z Epoki Brązu w Hiszpanii.

Archeolodzy prowadzący badania w południowej Hiszpanii sądzą, że badana przez nich społeczność z Epoki Brązu mogła być rządzona przez kobiety.

Do takich wniosków doprowadziło badaczy odkrycie bogatego grobu z czasu kultury El Argar, na stanowisku La Almoloya, w południowo-wschodniej Hiszpanii. W bogato wyposażonym grobie znaleziono kobiece szczątki. Głowę zmarłej przystrajał srebrny diadem. Szczątki znaleziono bezpośrednio pod budynkiem, który najprawdopodobniej służył jako miejsce spotkań i podejmowania decyzji przez społeczność. Kultura argaryjska dominowała w tej części Półwyspu Iberyjskiego pomiędzy 2200 a 1550 lat p.n.e. Jej nazwa pochodzi od pierwszego odkrytego stanowiska, badanego od końca XIX wieku. Obecne badania w La Almoloya prowadzone są przez archeologów z Autonomicznego Uniwersytetu w Barcelonie. Badacze sądzą, że odkryte przez nich ruiny budynku to pozostałości po rodzaju “parlamentu” – “to budynek z salą w której 50 do 55 osób może siedzieć obok siebie i debatować czy słuchać czyichś wyjaśnień” – twierdzi prowadzący wykopaliska Roberto Risch. Pod podłogą głównej sali, w bardzo dużym, owalnym naczyniu ceramicznym, odkryto szczątki kobiety i mężczyzny. Oboje zmarli wyposażeni byli w wiele różnego rodzaju przedmiotów. Najbardziej spektakularne z nich, w tym srebrny diadem, dwie srebrne bransolety oraz złote ozdoby uszu, należały do kobiety. Mężczyznę pochowano ze sztyletem. Rodzaj obrażeń na szczątkach wskazuje na to, że był on wojownikiem. Jak wykazała analiza DNA, zmarli nie byli ze sobą spokrewnieni, ale mogli być małżeństwem – pod posadzką pobliskiego budynku znaleziono szczątki małej dziewczynki, której, jak wykazuje analiza, mogli być rodzicami. O roli kobiet w kulturze El Argar spekulowano od dawna. Już wcześniej odnaleziono cztery podobne srebrne diademy należące do kobiet, ale badacze nie wiedzieli czy kobiety pełniły ważną rolę religijną czy rzeczywiście przewodziły społeczności. Kontekst najnowszego znaleziska może wskazywać na to drugie.

Pełne wyniki badań: https://www.cambridge.org/core/journals/antiquity/article/emblems-and-spaces-of-power-during-the-argaric-bronze-age-at-la-almoloya-murcia/B27A3C7AD23625DD39C6D4F2C3981C2F

Źródło/zdjecia: Cambridge University Press, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.