Królewska rezydencja, platforma żółwia i pałac fallusów w Chichén Itzá.

Archeolodzy ogłosili odkrycie części mieszkalnej zamieszkanej przez rodzinę władców prekolumbijskiego miasta Chichén Itzá.

To pierwsze tego rodzaju odkrycie na tym terenie. Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku, mają nadzieję, że ten obszar i te, które jeszcze nie zostały odkryte, mogą dostarczyć informacji o tym, jak wyglądało życie ludzi zamieszkujących miasto. Oczekuje się, że obszar ten, znany jako Chichen Viejo, zostanie w niedalekiej przyszłości włączony do strefy turystycznej stanowiska archeologicznego Chichen Itza, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położone ponad kilometr od głównych struktur Chichen Itza, Chichen Viejo (Stare Chichen) to strefa archeologiczna obejmująca kilka starożytnych struktur Majów znanych jako Grupa Serii Początkowej. Uważa się, że Chichen Viejo był kiedyś rejonym dostępnym głównie dla elit Majów. Kompleks jest większy niż wiele willi królów greckich i rzymskich. Archeolodzy datują kamienne nadproże w tym miejscu na rok 619 n.e. Są tam najstarsze hieroglify odkryte w Chichen Itza. Grupa obejmuje ponad 23 struktury rozmieszczone na obszarze około 1100 metrów kwadratowych i otoczone murem. Wśród nich są między innymi: Świątynia Pierwszej Serii, od której pochodzi nazwa grupy; Platforma Żółwia, która do tej pory jest jedyną o takim wyglądzie na badanym obszarze; Piętrowy Dom Fallusów ze swoją nietypową symboliką; Dom Muszli z pięknym fryzem; Świątynia Sów i Galeria Małp, z płaskorzeźbami, z których każda ma inne znaczenie i przedstawia kapłanów Majów lub członków elity. Eksploracja tego terenu wzbogaciła historię stanowiska o nowe dane, zwłaszcza dotyczące wydarzeń incijowanych przez starożytnych władców, którzy wykorzystywali tysiącletnie wyobrażenia o kosmosie i jego interakcji z człowiekiem, o czym świadczy bogata ikonografia, aby uwiecznić swoją władzę i przekształcić Chichen w najważniejszy ośrodek polityczny i religijny w całej ówczesnej Mezoameryce.

Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk) w IV – VI w. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z wcześniejszą kulturą Majów, natomiast w części północnej – z późniejszą kulturą Tolteków.W okresie między 600 a 400 r. p.n.e. w Komchen, niedaleko Chichén Itzá powstały pierwsze na ziemiach Majów złożone budowle na kamiennych platformach. Największy rozwój datowany jest na X – XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od 1924 roku prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá lub Wrota do studni Itzá]). Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar – Majowie wrzucali tam rytualnie łamane przedmioty.

Źródło: CNN, Cancun Adventure com, Saltwire com, Associacion Tikal com – María Rocío González de la Mata, Francisco Pérez Ruíz,
José Francisco J. Osorio León y Peter J. Schmidt, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.