Brytyjscy komandosi odtworzyli specjalną operację wojskową z czasów II wojny światowej.
Dziesięciu żołnierzy Royal Marines odtworzyło część “Operacji Frankton”, wyczerpującej misji z czasów drugiej wojny światowej, aby uczcić jej 80 rocznicę. Podczas odtwarzania misji Marines zebrali ponad 25 000 funtów na cele wspierające zdrowie psychiczne weteranów. Grupa powtarza całą operację w możliwie jak najbardziej zbliżonych warunkach, łącznie z późniejszą ucieczką lądową. Podczas oryginalnej operacji Frankton dziesięciu brytyjskich żołnierzy przepłynęło kajakiem przez silnie strzeżone wody do Bordeaux we Francji, aby w nocy podłożyć miny na niemieckich statkach.
“Misja miała swój początek u wybrzeży Szkocji, w miejscowości Holy Loch, skąd 30 listopada 1942 wypłynął okręt podwodny HMS „Tuna. Na pokładzie okrętu znajdowało się 13 komandosów i sześć kajaków Mark II (każdy o długości 4,6 metra). Zadaniem HMS „Tuna” było przetransportowanie drogą podwodną komandosów wraz z kajakami w pobliże wybrzeża Francji. Ze względu na słabą pogodę i napotkane pole minowe do wyznaczonego miejsca okręt dopłynął dzień później niż planowano, czyli 7 grudnia. Stamtąd pięć kajaków (gdyż jeden został uszkodzony w trakcie wyładowywania go na powierzchnię) wyruszyło w kierunku oddalonego o 16 kilometrów ujścia Żyrondy. Ze względu na bardzo trudne warunki pogodowe dotarły tam tylko trzy kajaki. Po dopłynięciu do ujścia rzeki komandosi niepostrzeżenie wpłynęli na tereny kontrolowane przez Niemców i skierowali się ku Saint-Vivien-de-Médoc. W trakcie drogi załoga jednego z kajaków została schwytana przez wroga w okolicach Pointe de Grave, przez co w akcji pozostały już tylko dwa kajaki. W nocy z 11 na 12 grudnia 1942 załoga dwóch kajaków Catfish i Crayfish, dotarła do portu w Bordeaux. Komandosi ruszyli do ataku o godzinie 21:00, zaminowując kilka okrętów, w tym przerywacz zagród minowych oraz mały okręt liniowy. Po wykonaniu zadania komandosi wycofali się ku Isle de Caseau, skąd popłynęli do Saint-Genès-de-Blaye. Tam ukryli kajaki i ruszyli drogą lądową ku Hiszpanii. Załoga jednego z kajaków została schwytana w Montlieu-la-Garde, drugiej natomiast udało się przekroczyć granicę i dotrzeć ostatecznie na Gibraltar, skąd zostali zabrani do Wielkiej Brytanii.
W wyniku przeprowadzonej akcji życie straciło ośmiu komandosów. Czterem udało się wykonać w pełni zadanie, jednak tylko dwóch przeżyło misję. Ostatecznie jednak udało się zniszczyć wiele niemieckich okrętów, co w ocenie Winstona Churchilla skróciło II wojnę światową o około 6 miesięcy. W 1955 powstał film pod tytułem Cockleshell Heroes, który został oparty na wydarzeniach związanych z wykonywaniem misji”.
Źródła: BBC, wiki, 2worldwar2 com, militaryhistorytours co uk, Invisible Bordeaux, Imperial War Museum.