Kamiennego fallusa i inne zabytki odkryto w Anglii.

Kamienne przedstawienie mierzącego prawie 30cm fallusa, oraz tysiące innych zabytków, odkryli archeolodzy w północnej Anglii.

Do odkrycia doszło podczas badań ratunkowych poprzedzających prace naprawcze drogi szybkiego ruchu A1 na północy kraju. Wykonana z lokalnego piaskowca płaskorzeźba jest jednym z ponad 62 tysięcy zabytków odkrytych podczas tych badań. Droga A1 w północnej części hrabstwa Yorkshire prowadzi dokładnie trasą rzymskiej drogi “Dere Street”, przy której znajdowały się liczne rzymskie osady, w tym Caractonium, (w miejscu dzisiejszego Catterick) miasto zbudowane przez Rzymian w roku 70 n.e., w pobliżu wojskowego fortu i które jest badane przez archeologów od lat 50 XX wieku. Niestety, wczesne odkrycia nie były traktowane z należytą uwagą – odkryta rzymska łaźnia miejska, z niemal w całości zachowanymi ścianami o wysokości 3 metrów, została zrównana z ziemią. Na terenie Caractonium, w miejskiej studni, odkryto też świetnie zachowany orzech pistacjowy, wydatowany na koniec I i początek II wieku n.e. Wśród innych znalezisk są między innymi kamień intaglio z przedstawieniem Herkulesa zabijającego lwa nemejskiego, duża ilość biżuterii, prawie 3 tony kości zwierzęcych i 2.5 tony fragmentów ceramiki. Znaleziona płaskorzeźba fallusa była oryginalnie wbudowana w mur oporowy mostu Agricoli w Caractonium i miała symbolicznie zapewnić szczęśliwą przeprawę przez burzliwą rzekę Swale.
Zdjęcia: HB, BBC, D. Mail, Webb Aviation, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.