Na terenie pola Bitwy w Lesie Teutoburskim, stoczonej w roku 9 n.e., jednej z najważniejszych bitew w historii świata, znaleziono fragmenty zbroi rzymskiego legionisty. Znalezisko jest bardzo dobrze zachowane i pokazuje ostatni, najbardziej tragiczny aspekt starcia Rzymian z Germanami.
Do odkrycia doszło podczas badań archeologicznych prowadzonych na polu bitwy od roku 1987, gdy brytyjski detektorysta, major Tony Clunn, odkrył właściwą lokalizację tego monumentalnego starcia. Do tej pory znaleziono już wiele pobitewnych zabytków, ale niemal kompletny pancerz – część zbroi rzymskiego legionisty znanej jako “Lorica Segmentata” – chroniący przód oraz plecy legionisty, jest najstarszym i najbardziej kompletnym znaleziskiem tego typu. Co ciekawe, w pobliżu pancerza znaleziono też rodzaj charakterystycznych dybów (unieruchamiających ręce ofiary przy szyi), w które zapewne zakuty był legionista. Dyrektor muzeum bitewnego w Kalkriese, Stefan Burmeister, stwierdził, że najprawdopodobniej rzymski żołnierz został po bitwie stracony jako ofiara dla germańskich bogów. To może tłumaczyć fakt pozostawienia kompletnej zbroi i ekwipunku na miejscu walki. W badaniach prowadzonych pod egidą archeologów, uczestniczą dziesiątki wolontariuszy, którzy co rok odnajdują kolejne ślady bitwy. Więcej o bitwie, jej konsekwencjach oraz niezwykłym odkryciu lokalizacji starcia przez poszukiwacza-detektorystę, możecie się Państwo dowiedzieć wysłuchując naszego podcastu tu: https://poszukiwacze.org/w-poszukiwaniu-zaginionych-legionow/
Bitwa w Lesie Teutoburskim (niem. Schlacht im Teutoburger Wald lub Varusschlacht, także Hermannsschlacht) – bitwa stoczona jesienią 9 roku naszej ery pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą Arminiusza, wodza ze szczepu Cherusków, a wciągniętymi w zasadzkę trzema legionami rzymskimi (XVII, XVIII, XIX), dowodzonymi przez Publiusza Kwinktyliusza Warusa. Bitwa ta zapoczątkowała siedmioletnią wojnę, która ostatecznie ustanowiła granicę na Renie jako granicę Cesarstwa Rzymskiego na okres czterech stuleci, aż do upadku cesarstwa. Wokół bitwy osnuty został scenariusz serialu telewizyjnego platformy NETFLIX, zatytułowany “Barbarzyńcy”, który będzie można oglądać od 23 października.
Zdjęcia: Mueseum und Park Kalkriese, DM, Travian.com