Chrześcijańskie groby z XIII wieku odkryto w Turcji.

Podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych w pobliżu twierdzy bizantyjskiej w zachodniej Turcji, odkryto groby Chrześcijan, zmarłych w XIII i XIV wieku.

Do odkrycia doszło w pobliżu Kadikalesi, słynnym już stanowisku archeologicznym w Turcji. Znaleziono pięć szkieletów, w tym dwa dziecięce, osób które zostały pochowane w pobliżu kościoła. Groby były nienaruszone i przy zmarłych znaleziono krzyżyki i inne przedmioty o symbolice chrześcijańskiej. Zmarli należeli zapewne do którejś z międzynarodowych wspólnot, które mieszkały w tym miejscu do początku XIV wieku, po okresie panowania bizantyjskiego. Wcześniejsza kolonia grecka została za panowania Bizantyjczyków (dynastia Komnenów) otoczona murami obronnymi. Jednakże już w 1261 roku Anaia, jak nazywała się oryginalnie kolonia, została oddana przez Bizancjum Genueńczykom. Przez kolejnych 50 lat miasto i bizantyjski zamek, były okupowane kolejno przez Wenecjan, Katalończyków i Turków. W tym burzliwym okresie Anaia stała się centrum piractwa. Ostatecznie Turcy zdobyli Anaię około 1300 roku i pozostali na tych terenach na stałe. Tumulus, na którym stoją ruiny zamku Kadıkalesi, był miejscem zamieszkanym przez człowieka co najmniej od czasów wczesnej epoki brązu czyli od III tysiąclecia p.n.e. Z okresu greckiej kolonizacji wybrzeży Azji Mniejszej pochodzi wiele odnalezionej na terenie Kadıkalesi ceramiki. Najstarsze fragmenty naczyń (datowane na 1050 rok p.n.e.) są w stylu protogeometrycznym, charakterystycznym dla tzw. wieków ciemnych, czyli okresu w historii starożytnej Grecji od upadku kultury mykeńskiej do czasów archaicznych. Odkopana ceramika z okresów późniejszych wskazuje na ciągłość osadnictwa na tym terenie. Najnowsze badania są kontynuacją prac zapoczątkowanych w roku 2001. Istnienie ruin twierdzy Kadıkalesi na wzgórzu w sąsiedztwie Kuşadası nie było nigdy tajemnicą. Jednakże przez wiele lat fakt ten był ignorowany, a w bezpośrednim sąsiedztwie tumulusa wyrastały osiedla domków letniskowych. Niestety, ponieważ pozostałości Kadıkalesi znajdowały się na widoku, aż do roku 2001 były plądrowane przez rabusiów w poszukiwaniu skarbów. Na terenie Kadıkalesi cały czas prowadzone są wykopaliska, ale obszar jest nieodpłatnie udostępniany zwiedzającym.

Źródło i zdjęcia: Daily Sabbah, turcjawsandalach.pl, wiki.

About admin 483 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.