Celtycki bóg o złotych oczach – niesamowite odkrycie na Słowacji.

Archeolodzy prowadzący badania celtyckiej osady we wsi Jánovce w pobliżu Popradu, pokazali rezultaty wykopalisk z wiosny i jesieni tego roku.

W sumie odkryto ponad 800 zabytków z różnych okresów, z których większość, w tym monety oraz fibule, należy do kultury lateńskiej oraz okresu wpływów rzymskich. Wśród odkrytych artefaktów zdecydowanie najciekawszym znaleziskiem jest wykonana ponad dwa tysiące lat temu figurka z brązu, przedstawiająca nagiego mężczyznę z charakterystycznym “torquesem”, celtyckim naszyjnikiem, oraz złotymi oczami, być może reprezentująca jakieś celtyckie bóstwo. Osada była znana już od XIX wieku, ale dopiero teraz, ze względu na nielegalnych poszukiwaczy, podjęto badania, które będą kontynuowane pod auspicjami Spiš Museum w Spišská Nová Ves.

Zdjęcia: TARS, wiki. FB.

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.