W Strefie Gazy odkryto wspaniale zachowane bizantyjskie mozaiki.
Do odkrycia, niecały kilometr od granicy z Izraelem, doszło przypadkiem, gdy podczas sadzenia drzewek oliwnych rolnik natrafił na kamienne podłoże. Przez trzy miesiące ojciec i syn prowadzili badania na własną rękę, powoli odsłaniając wspaniale zachowane mozaiki, wydatowane na V do VII wieku n.e. Gdy na miejsce dotarli archeolodzy z Francuskiej Szkoły Archeologii Biblijnej w Jerozolimie, byli zaskoczeni wysoką jakością mozaik, na które składa się 17 ikonograficznych przedstawień o motywach zwierzęcych i roślinnych. Kolory precyzyjnie wykonanych kostek były wciąż niezwykle żywe a kunszt wykonania wybitny. Badacze stwierdzili w oświadczeniu, że nigdy dotąd nie odkryto w strefie Gazy tak wyjątkowej klasy podłóg mozaikowych. Wkrótce na miejscu ma dojść do pełnych badań archeologicznych. Zarzadząjąca Gazą organizacja Hamas przygotowuje oświadczenie w sprawie odkrycia i kolejnych etapów badań.
Strefa Gazy lub Okręg Gazy – obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 40 km, szerokość ok. 10 km, a całkowita powierzchnia to 360 km².
W latach 1922–1948 pod panowaniem Wielkiej Brytanii, która utworzyła Mandat Palestyny. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 z 1947 roku przewidywała, że obszar ten będzie częścią planowanego państwa arabskiego. Po I wojnie izraelsko-arabskiej okręg Gazy znajdował się pod wojskowym zarządem Egiptu (1949–67), a później – Izraela (1967–94). Obszar pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas.Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niepodległego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.
Źródło: Arab News, AP Photo/Fatima Shbair, wiki.