Archeolodzy zakończyli wykopaliska na terenie dawnej niemieckiej bazy lotniczej z czasów II wojny światowej, będącej częścią Wału Atlantyckiego.
Badania prowadzone były w Grandchamps-des-Fontaines oraz Treillières na zachodzie kraju. Archeolodzy skupili się na analizie pozostałości po stacji radio-nawigacyjnej zbudowanej w rejonie przez niemieckie siły powietrzne “Luftwaffe” w czasie II wojny światowej, jako część umocnień “Wału Atlantyckiego”. Ten rodzaj bazy nasłuchowej oraz przekaźnikowej, jest wciąż jednym z mniej znanych aspektów niemieckich wysiłków technologicznych w czasie wojny. Badaczy interesują stosowane tam rozwiązania techniczne, ale też funkcjonalne elementy bazy. Wykopaliska zostały poprzedzone rozległymi badaniami faktograficznymi w archiwach i innych źródłach, także przy wykorzystaniu zeznań ostatnich żyjących jeszcze bezpośrednich świadków. Niemcy okupowali ten teren od października 1940 do wyzwolenia przez wojsko amerykańskie w styczniu 1945 roku. Baza, która zajmowała obszar o powierzchni około 2 hektarów, składała się z drogi dojazdowej, elektrycznej stacji transformatorowej, sieci dystrybucyjnej, systemu słupów na których według dokumentacji fotograficznej zamontowane były potężne anteny, oraz baraków dla żołnierzy, innych budynków i fortyfikacji. Oprócz pozostałości po budynkach odkryto wiele zabytków ruchomych, głównie pochodzących z kilkunastu dołów śmietniskowych na terenie bazy. Co ciekawe, większość zabytków tego typu, czyli części żołnierskiego ekwipunku, uzbrojenia itp., pochodzą z czasu gdy baza była zajmowana przez żołnierzy amerykańskich. Archeologom w badaniach towarzyszyli saperzy wojskowi, którzy dbali o bezpieczeństwo wykopalisk. Efekty badań mają zostać wkrótce opisane.
“Wał Atlantycki – system umocnień ciągnących się na długości 3862 km wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy, od granic Hiszpanii do północnych krańców Norwegii. Został wzniesiony przez Niemców podczas II wojny światowej na okupowanych terenach. Miał stanowić podstawę obrony niemieckiej w przypadku inwazji wojsk alianckich na kontynent europejski.” (wiki)
Zdjęcia: INRAP, wiki.