Skarb starożytnych kochanków odkryto w Walii
Choć w skarbie znajdują się monety z różnych lat, reprezentujące kilku władców, ciekawostką jest kilka rzadkich denarów Marka Antoniusza, na których przedstawiony jest on razem ze swoją kochanką – królową Egiptu, Kleopatrą. Relacja Marka Antoniusza i Kleopatry i ich wspólna tragiczna śmierć, jest jednym z najbardziej znanych romansów starożytnego świata.
“Ona – urodzona w 69 r. p.n.e.; zmarła w 30 r. p.n.e. – ostatnia królowa egipska ze sławnej dynastii Ptolemeuszów.
On – urodzony ok. 83 r. p.n.e.; zmarły w 30 r. p.n.e.- słynny wódz rzymski, konsul.
Po bitwie pod Filippi Marek Antoniusz, władający rzymskim wschodem, wezwał Kleopatrę do Tarsu, dziś byśmy powiedzieli, służbowo. Kiedy ją ujrzał, zakochał się bez pamięci. Wyruszył z nią do Aleksandrii, gdzie wspólnie spędzili zimę.
Tam Kleopatra powiła mu bliźniaki. Mimo że głównym celem związku Kleopatry z Antoniuszem był interes polityczny – chciała, aby pomógł jej w przywróceniu dawnej potęgi Egiptu, to jednak uroda, charakter, intelekt i sława wielkiego żołnierza spowodowały, że nie pozostawał on jej obojętny.
W cztery lata po poznaniu się w Tarsie wzięli ślub z miłości. Oczywiście Kleopatra próbowała nakłonić Antoniusza do realizacji swoich zamierzeń politycznych. Nie spodobało się to Oktawianowi (późniejszemu cesarzowi Augustowi), który rządził Rzymem.
Wyruszył na wojnę z Antoniuszem i pobił go pod Akcjum. Nie była to druzgocąca klęska i Antoniusz z dobrze wyszkolonymi, wyposażonymi, bitnymi i oddanymi mu legionami mógł jeszcze długo walczyć i podejmować nawet działania odwetowe, ale dotarła do niego fałszywa wiadomość (kto wie czy nie celowo spreparowana?) o śmierci Kleopatry. Zrozpaczony, wręcz oszalały z bólu po stracie ukochanej, niezdolny do życia, przebił się mieczem. Kleopatra popełniła zaś samobójstwo, dając się pokąsać kobrze królewskiej. Od tego zdarzenia kobra ta zwie się do dzisiaj wężem Kleopatry.
Paradoksem dziejowym miłosnego związku Antoniusza i Kleopatry jest to, że trójką ich dzieci zaopiekowała się w wychowywała je siostra Oktawiana, który był przyczyną zagłady obojga.
Miłość Kleopatry i Antoniusza jest tematem licznych sztuk teatralnych, baletów, oper, powieści, obrazów i filmów. Najsłynniejszym filmem, ze względu na doborową stawkę aktorów i koszty realizacji, była “Kleopatra” Josepha L. Mankiewicza z 1963 roku, z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych.”
(D.Wales, Echo, W. Zalewski Impuls 1999, National Museum Cardiff)