Skarb Joanny d’Arc wraca do Francji

joanofarc1

Pierścień został zakupiony przez prywatną fundację “Puy du Fou” z Francji, która prowadzi parki rozrywki o tematyce historycznej. Fundacja zapłaciła 425 tysięcy dolarów na aukcji w Londynie, częściowo pozyskując środki ze zbiórki społecznej. Joanna d’Arc miała przekazać pierścień angielskiemu kardynałowi, Henrykowi Beaufort, zanim została spalona na stosie w 1431. Dokumentacja dotycząca pochodzenia pierścienia i jego dalszych losów jest kompletna i według historyków nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z autentycznym zabytkiem o wyjątkowej wadze symbolicznej. Wykonany około roku 1400, srebrny pierścień nosi inskrypcję “IHS” i “MAR” – Jezus i Maria. Rzecznik fundacji podkreslił, że dla Francji pierścień bohaterki jest prawdziwym skarbem i jego odzyskanie jest niezwykłym wydarzeniem.  

Joanna d’Arc (fr.Jeanne d’Arc, IPA: /ʒan daʁk/), znana także jako Dziewica Orleańska(ur. prawdopodobnie 6 stycznia1412 w Domrémy-la-Pucelle, zm. 30 maja1431 w Rouen) – francuska bohaterka narodowa, święta Kościoła katolickiego, patronka Francji. Podczas wojny stuletniej poprowadziła armię francuską do kilku ważnych zwycięstw, twierdząc, że działa kierowana przez Boga. Pośrednio przyczyniła się do koronacji Karola VII. Została schwytana przez Burgundczyków i przekazana Anglikom, osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie w wieku 19 lat. 24 lata później papież Kalikst III dokonał rewizji decyzji sądu kościelnego. Uniewinnił ją i określił przeprowadzony w Rouen proces jako sprzeczny z prawem. Została beatyfikowana w 1909 roku i kanonizowana w 1920.

(BBC, wiki) 

joanof4

joanof1

joanof2

joan of arc box 3589597b

Joan of Arc on horseback

Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.