Konfederaci i templariusze – skarby z kapsuły czasu w USA (zdjęcia)

Podczas demontażu pomnika generała z czasów amerykańskiej wojny secesyjnej odkryto kapsułę czasu z roku 1887 zawierającą cenne pamiątki.

Robotnicy pracujący przy rozbieraniu piedestału pomnika Roberta Edwarda Lee, legendarnego generała Konfederacji podczas amerykańskiej wojny secesyjnej (1861-1865), znaleźli poszukiwaną od wielu miesięcy kapsułę czasu. Poszukiwania podjęto na podstawie artykułu prasowego z października 1887 r., w którym opisano zakopanie, podczas wmurowywania kamienia węgielnego, specjalnie wybranych pamiątek dla przyszłych pokoleń. 37 mieszkańców miasta Richmond włożyło conajmniej 60 różnorakich przedmiotów do przygotowanej w tym celu miedzianej kasety. Początkowo poszukiwacze sądzili, że udało się odnaleźć cel, gdy na początku grudnia natrafiono na metalowe pudełko, w którym znaleziono jednak tylko kilka zawilgoconych książek, fotografię i monetę. Jak się okazało nie była to poszukiwana kapsuła lecz najprawdopodobniej pamiątki ukryte przez budujących pomnik. Oczywiście też wspaniałe odkrycie (tym bardziej, że kompletnie niespodziewane), ale jednak nie to oczekiwane. Drugą, właściwą kapsułę, odkryto w poniedziałek, dzięki zastosowaniu sprzętu poszukiwawczego, w tym penetrującego grunt radaru (GPR) oraz wykrywaczy metali. Wśród odkrytych przedmiotów są monety, banknoty, amunicja, gazety, dokumenty, pamiętniki uczestników wojny, biblia, różnego rodzaju pamiątki wolnomularskie, w tym statut masońskiej organizacji amerykańskich templariuszy, guziki mundurowe, pieczęć i symboliczna flaga konfederacka a nawet wkładka z gazety z pośmiertnym zdjęciem Abrahama Lincolna. Gubernator stanu Virginia zapowiedział zakopanie nowej kapsuły czasu, w tym samym miejscu, ale z artefaktami odzwierciedlającymi czasy współczesne oraz aktualne dzieje Stanów Zjednoczonych. Pomnik kontrowersyjnego dowódcy konfederatów został częściowy rozebrany we wrześniu, po głośnych protestach pod hasłami “Black Lives Matter”. Teraz, na polecenie gubernatora, zlikwidowano także jego piedestał. Zainteresowanym tematem “kapsuł czasu” polecamy podcast Patrycji Głuszko: https://poszukiwacze.org/kapsuly-czasu-pozdrowienia-z-przeszlosci/

Źródło: Npr.org, VGO, wiki.

Polub i udostępnij:
fb-share-icon0
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.