Rzeka skarbów – w Anglii odnaleziono zaginiony pałac saskich królów

rendlesham1

Do odkrycia doszło dzięki analizie zdjęć lotniczych, LIDAR, satelitarnych oraz badań geofizycznych okolic miejscowości Rendlesham, położonej około 6 kilometrów od słynnych kurhanów w Sutton Hoo. Teren wokół domniemanego „pałacu” ma około 50 hektarów powierzchni a sam budynek liczy 23 metry długości na 9 metrów szerokości. W pobliżu mogły się znajdować inne budynki a także miejsce spotkań i wymian handlowych. Odkrycie nie jest specjalnym zaskoczeniem dla naukowców – kronikarz Beda Czcigodny wymieniał Rendlesham jako rezydencję jednego z saskich królów już w VIII wieku a po odkryciach skarbów w kurhanach Sutoon Hoo archeolodzy spodziewali się, że w pobliżu znajdują się ważne budowle. W poszukiwaniach biorą udział lokalni detektoryści, z których pomocą znaleziono już około 4 tysięcy cennych zabytków, z czego ponad tysiąc pochodzi z czasów saskich. Naukowcy spodziewają się, że wzdłuż brzegów rzeki Deben znajduje się jeszcze wiele nieodkrytych budowli oraz kurhanów, jak te w królewskim grobowcu z Sutton Hoo, z podobnymi skarbami (na zdjęciach), które w nim znaleziono.

Sutton Hoo (anglosaskie sutton „osiedle”, hoo „wzgórze”) – stanowisko archeologiczne we wschodniej Anglii, na południe od Woodbridge wSuffolk, w którym znajduje się symboliczny anglosaski grób królewski (cenotaf) odnaleziony w 1939 przez archeologa-samouka Basila Browna.

Była to łódź (90 stóp długości, tj. 27,432 m), na której znajdował się ogromny skarb, znajdujący się obecnie w Muzeum Brytyjskim. Prawdopodobnie przeznaczone to było dla Raedwalda, ostatniego wielkiego króla Anglii Wschodniej (East Anglia) z rodu Waffina, zmarłego ok. 625 r. Ustalono to na podstawie analizy ornamentu na dwóch srebrnych łyżkach, która wykazała, że grób należał do króla, który ochrzcił się, ale później powrócił do pogaństwa (co też sam Raedwald uczynił) i znalezionych w sakwie 37 złotych monet merowińskich. W grobowcu nie odnaleziono ciała, prawdopodobnie król zginął na morzu.

(BBC, Suffolk Archaeological Service, Wiki) PS – Na jednym ze zdjęć przedstawiono replikę hełmu znalezionego w Sutton Hoo. Oryginał i replikę można zobaczyć w British Museum w Londynie.

 0cc0de83b7c3ca558b8a2cb5c87f0f22

 91306878 rendlesham

 91305780 rendlesham bead le

e98e8451dfb448baeb865a1880184fb5

Great Buckle

SHSite

sutton hoo 5 1024x682

Sutton Hoo helmet reconstructed

sutton hoo burial ship

hoomap4

Sutton Hoo Schliesse 1 7 Jhd

suttonhoo11

Sutton Hoo Map

Polub i udostępnij:
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc, budowli oraz pól bitew. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.