Bogaty wrak zatopionego u wybrzeży Anglii statku zostanie zbadany

roswijk2

 

Wrak został odkryty przypadkiem w 1997 przez brytyjskiego nurka na Goodwin Sands, niesławnym pasie mielizn i cmentarzysku setek wraków, leżącym około 10 kilometrów od wybrzeża Anglii. W 2004 korzystne warunki odsłoniły część ładunku i na powierzchnię wydobyto dwie skrzynie i kilkaset sztab srebra. W 2005 doszło do jego częściowej eksploracji, w wyniku której wydobyto około tysiąca sztab srebra i duże ilości złotych oraz srebrnych monet. W 2007 roku wrak został uznany za prawnie chroniony i jego stan był od tej pory monitorowany przez brytyjskich i holenderskich archeologów podwodnych. Najnowsze badania spoczywającego na głębokości 20 metrów statku wskazują na spore zniszczenia wywołane mocnymi w tym rejonie prądami morskimi. Dodatkowym zagrożeniem jest też planowany projekt pogłębienia rejonu Goodwin Sands oraz poszukiwacze skarbów, których przyciąga wciąż nieodkryty cenny ładunek na pokładzie statku. Ze względu na powyższe, rząd Holandii podjął decyzję o rozpoczęciu dokładnych badań wraku, w których mają wziąć udział naukowcy i studenci z uniwesytetów w Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Danii. Badacze spodziewają się odkryć na wraku „kapsułę czasu” – dobrze zachowane zabytki i artefakty pokazujące realia życia codziennego w północnej Europie w połowie XVIII wieku. Jednym z założeń projektu jest ogólnodpostępna możliwość podglądu badań w czasie rzeczywistym online. 

Statek Rooswijk został zbudowany dla amsterdamskiego oddziału Kompanii Wschodnioindyjskiej w 1737. 9 stycznia 1740, podczas swojej drugiej podróży na wschód, zatonął wraz z 350 osobową załogą na Goodwin Sands u wybrzeży Anglii. Nikt nie przeżył katastrofy. 

(telegraaf.nl, ad.nl, wnl.tv, wiki)

roswijk

roswijk7

roswijk6

roswijk5

roswijk3

roswijk1

roswijk4

Polub i udostępnij:
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc, budowli oraz pól bitew. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.