Polacy szukają podwodnych skarbów w Anglii

chepst16

Pomysłodawcą warsztatów był Tomek „Bob” Kowalski, szef sekcji podwodnej Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej „PHEC Thesaurus”, największej organizacji zrzeszającej polskich poszukiwaczy poza granicami kraju. Zajęcia współprowadził Igor Murawski, przewodniczący Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu ECMD i redaktor naczelny naszego portalu.

Zajęcia odbyły się w National Diving & Activity Centre w Chepstow, znanego wszystkim fanom sportów podwodnych, ale nie tylko – w NDAC znajduje się jedna z najdłuższych w UK „tyrolek” (zip slide), nadziemny trawers linowy rozciągnięty nad dawnym kamieniołomem i akwenem wodnym. Centrum oferuje szerokie zaplecze organizacyjne, dając możliwość prowadzenia szkoleń zarówno teoretycznych jak i praktycznych. Warsztaty były wprowadzeniem do tematyki prowadzenia poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali pod wodą, ale też na plażach czy kąpieliskach. Szeroko omówiono temat przepisów prawnych i praktyki poszukiwawczej:

  • W jaki sposób i gdzie zgłaszać znaleziska?
  • Jak wybierać najlepsze i najbardziej produktywne miejsca?
  • Jak odróżnić typowe zguby od potencjalnego znaleziska z wraku?
  • Na których wrakach można nurkować a które są pod ochroną?
  • Jak i gdzie załatwić pozwolenie na poszukiwania?

Prowadzący przedstawili różne rodzaje wykrywaczy metali odpowiednich do prowadzenia tego typu poszukiwań, skupiając się na jednym z najbardziej popularnych i skutecznych modeli – Minelab Excalibur 2. Podczas zajęć opisano najlepsze techniki detektorystyczne, modyfikacje sprzętu, konserwację itd. Druga część warsztatów prowadzona była pod wodą, gdzie zainteresowani mogli ćwiczyć odnajdowanie wcześniej ukrytych celów i przyjrzeć się prawidłowym metodom pracy z wykrywaczem. Organizatorzy zapowiadają, że kolejne edycje warsztatów odbędą się już wkrótce.

————————————

Sekcja Podwodna PHEC Thesaurus prowadzi projekty poszukiwawcze na terenie UK. Wśród nich są np. poszukiwania ładunku złota na wraku zatopionym u północno-zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii. Informacje o zapisach do PHEC Thesaurus można znaleźc tu: http://www.thesaurus.com.pl/forum/viewtopic.php?p=99056#99056

Podstawowe informacje na temat prowadzenia poszukiwań na plażach i terenach przybrzeżnych można znaleźć tutaj: http://www.thecrownestate.co.uk/rural-and-coastal/coastal/metal-detecting/ 

Grupa polskich poszukiwaczy na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=399581990239765

Zdjęcia: Anna Brzezińska, Igor Murawski, Roman Tarkowski. 

chepst1

chepst2

chepst3

chepst9

chepst4

chepst10

chepst12

chepst6

chepst13

chepst5

chepst11

chepst8

chepst14

chepst7

chepst15

Polub i udostępnij:
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc, budowli oraz pól bitew. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.