W aktualnym numerze między innymi:

Cocos from SW jpg

Konkurs „Poszukiwaczy” rozstrzygnięty! 

Ogłaszamy zwycięzców i publikujemy tekst Marka Uramowicza Gen przygody – Polacy na wyspie skarbów, w którym autor w bardzo barwny sposób opisuje swoją wyprawę w poszukiwaniu niezwykłych bogactw na egzotycznej Wyspie Kokosowej.


Image00004Szukamy Panzera!

Ekipa eksploratorów poszukuje zakopanego niemieckiego czołgu PzIV. Poszukiwacze używają magnetometry i inny sprzęt poszukiwawczy by zlokalizować żelaznego potwora. Czołg jest bardzo ciekawy – według świadków był w zimowym kamuflażu. Do akcji wkracza ciężki sprzęt…


11Archeologia zbrodni 2 

Łódzki poligon „Brus” to między innymi miejsce masowych mordów, popełnianych zarówno przez Niemców w czasie II wojny światowej, jak i polskich komunistów już po jej zakończeniu. Piotr A. Nowakowski opisuje trudne badania archeologiczne, w tym także poszukiwania mogiły słynnego „Warszyca”, od samego początku badań aktywnie w nich uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno – Historycznego „Grupa Łódź” oraz Stowarzyszenia Miłośników Militariów „Kompania Brus”.


Image00003Kielce leżą koło Dover

Płetwonurkowie z polskiego klubu w Londynie zorganizowali niezwykłą wyprawę do wraku jednostki SS „Kielce”, która zatonęła na wodach Kanału La Manche między Folkstone i Dover. Miesiące przygotowań i ambitnych planów nie poszły na marne. Polscy nurkowie z dna morskiego wyciągnęli cenne pozostałości z wraku, łuski przewożonej amunicji i duży pocisk. Niewystarczającą dokumentację polskiego parowca wzbogacili o cenny materiał wideo i fotografie..


From-D-Day-until-Christmas-1944-German-prisoners-of-war-were-shipped-off-to-American-detention-facilities-at-a-rate-of-30000-per-month.-Above-Captured-German-troops-June-1944Niemieccy jeńcy w USA – badania w Camp Hearne

W latach 1943-1945 na obszarze Stanów Zjednoczonych utworzono 650 obozów przeznaczonych dla żołnierzy państw Osi, którzy dostali się do niewoli na frontach Afryki, Europy i Pacyfiku. Maciej Stromski opisuje życie codzienne schwytanych żołnierzy oraz historię i badania jednego z największych obozów jenieckich w Teksasie.


Image00002Brudne sekrety – o czystości w średniowieczu

Zaglądaliśmy już do łóżek ludzi żyjących w wiekach średnich, do ich garnków i na stoły. Prześledziliśmy dolę średniowiecznej kobiety. Teraz nadszedł czas, żeby sprawdzić jaki był stosunek ówczesnych ludzi do higieny. Powszechnie panujące przekonanie mówi, że w owych czasach nie myto się zbyt chętnie, brud zalegał wszędzie, brakowało mydełek, szamponów i pachnideł, co powodowało raczej średnio przyjemny zapaszek. Agnieszka Szewczyk bada jak było w istocie…


Image00005GÓRSKI KARABACH – zabytki w morzu ruin

Do pełnego tajemnic, zapierającego dech w piersiach swoim pięknem i czasem groźnego państwa-niepaństwa, zabiera nas Marcin Kogut. Zapraszamy na niezwykłą wyprawę do tego trudno dostępnego miejsca. 


Image00001Pokochać kreta – nowy pinpointer firmy White’s

„Krety” to miniaturowe wykrywacze, stworzone z myślą o ułatwieniu poszukiwań wykrytego już przez wykrywacz metali celu. O modelu TRX, nowości amerykańskiej firmy White’s, pisze Van Worden.

 

Oraz wiele innych fascynujących artykułów! Nie zwlekaj – już dziś zamów nowy numer poprzez naszą stronę KLIKNIJ.

Polub i udostępnij:

Podobne wpisy:

Badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc, budowli oraz pól bitew. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.