W tym dziale publikujemy dłuższe artykuły i wpisy, zarówno te które publikowaliśmy na łamach stworzonego przez nas "Magazynu Poszukiwacze" oraz zupełnie nowe. Zapraszamy do lektury!

Klątwa Wielkiego Mistrza

Ocena użytkowników:  / 5

707793

Równo 703 lat temu - 18 marca 1314 na stosie spłonął ostatni wielki mistrz Zakonu Templariuszy, Jaques de Molay.

Szczęśliwa trzynastka - piekielny rejs na "Wdowim Szlaku"

Ocena użytkowników:  / 2

unnamed

Wszyscy znamy dokonania polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej, ale warto przypomnieć o niezwykłym bohaterstwie marynarzy polskiej floty handlowej. W nowym artykule, Marcin Szyszkowski opowiada o jednym z heroicznych konwojów do Murmańska.

Znaleziska ze stolicy Krzyżaków w Ziemi Świętej

Ocena użytkowników:  / 3

mont11

Trwają badania na zamku Montfort w Ziemi Świętej, który w czasie wypraw krzyżowych był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Wśród znalezisk wiele militariów, ale także przedmioty osobiste i ślady codziennej działalności krzyżowców.

Święty Graal Templariuszy?

Ocena użytkowników:  / 3
templarchalice1
Jeden ze znanych domów aukcyjnych wystawił na sprzedaż intrygujący zabytek, który należał do słynnego zakonu templariuszy. Czy mógł to być legendarny Święty Graal?

Polscy poszukiwacze w Anglii - wywiad

Ocena użytkowników:  / 8

wwwyw

Polscy detektoryści już od lat prowadzą poszukiwania na terenie Wysp Brytyjskich. Poniżej przedstawiamy pełną wersję wywiadu z członkami Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej "PHEC Thesaurus", który przeprowadziła Anna Prusińska z magazynu "Goniec Polski".

Flamandzka rewolucja - detektoryści i archeolodzy osiągają kompromis

Ocena użytkowników:  / 4

rewolucja1

Flamandzka rewolucja – zmiany w prawie dotyczącym prowadzenia poszukiwań w Belgii i Holandii receptą dla Polski?

W czasie gdy w Polsce część środowiska archeologicznego mniej lub bardziej otwarcie nawołuje do całkowitej delegalizacji detektoryzmu, w Belgii i Holandii właśnie przyjęto przepisy, które stanowią świetny przykład racjonalnego kompromisu pomiędzy poszukiwaczami a archeologami.

Tajemnica marmurowej płyty

Ocena użytkowników:  / 12

 

13434258 1731365407140267 524478625 n

Tajemnica marmurowej płyty, czyli dlaczego warto sprawdzać "drugą stronę".