Poszukiwacze odnaleźli wrak samolotu polskiego lotnika, który rozbił się w Wielkiej Brytanii w czasie wojny.

lys2

Eksploratorzy ze stowarzyszenia polskich poszukiwaczy w Wielkiej Brytanii PHEC Thesaurus, odkryli szczątki samolotu, w którym w 1942, w południowej Walii, zginął polski pilot.

Witold Bluczyński był jednym z ponad 100 polskich pilotów, którzy jako sojusznicy Wielkiej Brytanii bronili angielskiego nieba w trudnych, pierwszych latach II wojny światowej. Urodzony w 1920 w Brześciu nad Bugiem, absolwent szkoły strzelców pokładowych Królewskich Sił Powietrznych RAF, Bluczyński wyruszył 15 kwietnia 1942 na rutynowy lot ćwiczebny z lotniska Stormy Down w południowej Walii, samolotem Westland "Lysander" nr. V 9793. Na pokładzie oprócz pilota znalazł się też lotnik ze Szkocji D. Hockhull. Lot polegał na holowaniu ruchomego celu, niezbędnego do szkolenia strzeleckiego. Podczas lotu holowany cel zawadził o linie wysokiego napięcia i samolot w płomieniach zwalił się na ziemię. Obaj lotnicy zginęli na miejscu. 

Do odkrycia szczątków samolotu doszło dzięki pomocy Stevena Jonesa, autora książek i publikacji na temat historii lotników działających na terenie Walii w czasie wojny. Mimo bardzo trudnego terenu - przypuszczalne miejsce katastrofy na górskim zboczu zaznaczone jest "X" na jednym ze zdjęć - poszukiwaczom udało się odnaleźć pozostałości wraku. "Planujemy tu wrócić i odnaleźć więcej fragmentów a następnie upamiętnić miejsce specjalną tablicą. To początek naszego projektu i jest jeszcze wiele takich miejsc, które chcemy odnaleźć" - mówi Anna "Spectra" Brzezińska z PHEC Thesaurus. Polscy poszukiwacze ze stowarzyszenia PHEC Thesaurus prowadzą projekt badawczy polegający na tropieniu śladów obecności polskich żołnierzy na Wyspach Brytyjskich w czasie II wojny światowej. 

lys5

lys3

lys6

lys7

lys8

blucz1

lys9

lys10

lys11

lys12

13