Odkryto złoty relikwiarz, który może zawierać szczątki Buddy

budd5

W Chinach odnaleziono podziemną kryptę, w której ukryty był misterny, złoty relikwiarz. Według opisów może on zawierać fragmenty czaszki Siddharthy Gautamy, założyciela buddyzmu.

Do odkrycia doszło w ruinach buddyjskiej kaplicy w Nanjing w Chinach. W podziemnej krypcie ukryty był misterny model kaplicy, wykonany z drzewa sandałowego, srebra i złota, dekorowany kryształami, szkłem i wysadzany kamieniami z agatu i lapis lazuli. Wewnątrz znajdowała się pięknie wykonana srebrna skrzynka a w niej, bogato zdobiona wzorami przedstawiającymi kwiaty lotosu, Feniksa oraz różne bóstwa, miniaturowa złota szkatułka zawierająca fragmenty kości oraz trzy kryształowe buteleczki, zawierające relikwie innych świętych. Cały skarb, jak w przysłowiowej "chińskiej układance", ukryty był z kolei w żelaznej skrzyni, którą złożono w kamiennym grobowcu wewnątrz krypty. Według znajdujących się na zabytkach inskrypcji, skarby złożono w grobowcu 21 lipca 1011, kiedy relikwie przeniesiono ze spalonej świątyni Ba'oen. Autor inskrypcji dziękuje cesarzowi za odbudowę klasztoru, życzy mu "10 tysięcy potomków" i potwierdza, że fragment czaszki jest relikwią Buddy. Sceny wyrzeźbione na zabytkach przedstawiają chwile z życia Buddy, aż do momentu osiągnięcia przez niego "parinirwany", stanu wyzwalającego z cyklu życia i śmierci. Do odkrycia relikwi doszło kilka lat temu, ale informacje o tym dopiero niedawno zaczęły trafiać do opracowań naukowych. Badacze nie są w stanie stwierdzić czy znalezione relikwie rzeczywiście mogą być szczątkami założyciela Buddyzmu, ale podkreślają wyjątkową wagę odkrycia.

Budda Siakjamuni (ok. 563-483 p.n.e.), właśc.Siddhartha (imię od rodziców) Gotama(przydomek) z rodu (klanu) Śakjów – mędrzec, założyciel jednej z religii powszechnych –buddyzmu. 

(Sciencealert.com, D.Mail, livescience.com, wiki)

budd6

buddd1

budd10

budd7

budd2

budd8

budd3

budd9

budd4

budd11

Buddha.teaching.midnight

budd12