Niezwykły przedmiot znaleziony przez zwykłego poszukiwacza

ordinary hunters amazing find 03

Wyciągasz z dziury w ziemi fajne znalezisko i mówisz WOW… Prawdopodobnie własnie dlatego kopiemy w błocie, zarówno w upałach jak i na mrozie . Spójrzcie na zdjęcia: niezwykły przedmiot znaleziony przez zwykłego poszukiwacza. 

Jest to grecka moneta, wybita na terytorium greckich kolonii znajdujących się w dzisiejszej Turcji, znana jako stater z Kyzikos. Te starożytne monety nie są aż tak rzadkie, ale w tym przypadku o jej wyjątkowości decyduje niezwykły wizerunek – uskrzydlonego monstrum trzymającego tuńczyka, widoczny na awersie monety. Ten wizerunek plus wspaniały stan monety sprawia, że według ogólnie dostępnych danych, na świecie znane są tylko trzy inne egzemplarze. Moneta została wybita w latach 500-450 p.n.e. z elektronu, naturalnego stopu złota i srebra. Jej waga wynosi 16.03 gram.

Według informacji uzyskanych od znalazcy, moneta została odkryta wykrywaczem Garrett AT PRO, za co producent wynagrodził go krecikiem/pinpointerem. Sygnał był wyraźny i wskazanie na wyświetlaczu pokazywało wartość VDI 70 – nieco wyższy odczyt ze względu na zawartość srebra. A co najważniejsze, moneta została znaleziona w miejscu, które było wielokrotnie przeszukiwane przez innych poszukiwaczy. Najwyraźniej było to jego przeznaczenie. Teraz ten poszukiwacz próbuje sprzedać monetę za… 50 tysięcy dolarów. Najpierw szukał monety, teraz poszukuje kupca. Jak widać każdy ma swoje przeznaczenie..

Illya Chemeris MD-hunter.com

ordinary hunters amazing find 01

ordinary hunters amazing find 02

Mysia map ancient community

Polub i udostępnij:
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc, budowli oraz pól bitew. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.