Francuska szachownica.

17 czerwca 2018 admin 0

Jednym z największych problemów Francuzów jest …Francja. Niesamowita złożoność jej przeróżnych terytoriów i prowincji, z całą masą historycznych zaszłości, przyprawiała o ból głowy nie tylko […]

slijp9

Na szlaku templariuszy – Slijpe, zapomniana stolica

25 kwietnia 2017 admin 0

Slijpe to maleńka, senna mieścina w pobliżu Ostendy na północy Belgii. Mało kto wie, że w okolicy mieściła się stolica zakonu templariuszy na Flandrię a w samym miasteczku znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych kościołów w północnej Europie…

mont11

Znaleziska ze stolicy Krzyżaków w Ziemi Świętej

11 stycznia 2017 admin 0

Trwają badania na zamku Montfort w Ziemi Świętej, który w czasie wypraw krzyżowych był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Wśród znalezisk wiele militariów, ale także przedmioty osobiste i ślady codziennej działalności krzyżowców.

templarchalice1

Święty Graal Templariuszy?

14 grudnia 2016 admin 0
Jeden ze znanych domów aukcyjnych wystawił na sprzedaż intrygujący zabytek, który należał do słynnego zakonu templariuszy. Czy mógł to być legendarny Święty Graal?

wwwyw

Thesaurus, czyli polscy poszukiwacze – wywiad

28 października 2016 admin 0

Polscy detektoryści już od lat prowadzą poszukiwania na terenie Wysp Brytyjskich. Poniżej przedstawiamy pełną wersję wywiadu z członkami Polskiego Klubu Eksploracji Historycznej „PHEC Thesaurus”, który przeprowadziła Anna Prusińska z magazynu „Goniec Polski”.

rewolucja1

Flamandzka rewolucja – detektoryści i archeolodzy osiągają kompromis

30 lipca 2016 admin 0

Flamandzka rewolucja – zmiany w prawie dotyczącym prowadzenia poszukiwań w Belgii i Holandii receptą dla Polski?

W czasie gdy w Polsce część środowiska archeologicznego mniej lub bardziej otwarcie nawołuje do całkowitej delegalizacji detektoryzmu, w Belgii i Holandii właśnie przyjęto przepisy, które stanowią świetny przykład racjonalnego kompromisu pomiędzy poszukiwaczami a archeologami.