Znaleziska ze stolicy Krzyżaków w Ziemi Świętej

mont11

Badania archeologiczne prowadzone są przez zespół specjalistów z Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu. Wśród znalezisk są między innymi ślady oblężeń z 1266 i 1271 – kamienne i żelazne pociski, groty, fragmenty kolczug itd., monety, ale także rzeczy osobiste, w tym używaną przez mieszkańców zamku grę “młynek” (Nine Men’s Morris). Badacze odkryli także ślady po warsztacie produkującym guziki i klamry. Znalezione kości zwierzęce pokazują jak wyglądała dieta przebywających w zamku krzyżowców – przeważają kości świn typu europejskiego, ale są też szczątki dziczyzny, bydła, baraniny a nawet żółwi. 

Należący początkowo do Francuzów, Montfort, został w 1220 sprzedany zakonowi krzyżackiemu. Wobec narastającego konfliktu z templariuszami oraz joannitami, zakon krzyżacki zdecydował się opuścić Akkę i właśnie w Montfort ustanowić swoją główną siedzibę. Krzyżacy wybudowali swoją twierdzę nie szczędząc środków. Wnętrza zamku wypełniały piękne freski a wiele elementów architektonicznych było specjalnie zdobionych. W 1266 roku muzułmanie podjęli nieudaną próbę zajęcia Montfort. Po niepowodzeniu, mamelucy spustoszyli okoliczne ziemie, zajmując zamki w Safedzie, Chastel Neuf i Toron. Praktycznie w tym momencie zamek Montfort był już prawie bezbronny, chociaż w 1268 roku posiadał jeszcze dziesięć wsi. W 1271 roku sułtan Bajbars rozpoczął atak na Montfort i po piętnastu dniach oblężenia, 23 czerwca twierdza skapitulowała. Obrońcy musieli złożyć broń i pozostawić cały majątek, jednak w zamian za kapitulację otrzymali bezpieczną drogę ucieczki do Akki. Krzyżacy, eskortowani osobiście przez Bajbarsa, wywieźli z sobą jedynie archiwa zakonne. Następnie mamelucy doszczętnie zniszczyli fortyfikacje Montfort. Ruiny pozostawały całkowicie zapomniane do XVIII wieku, kiedy to zostały przypadkowo odkryte przez Beduinów. Obecne badania archeologiczne prowadzone są od 2011.  

(wiki, haaretz, crusader studies, montfort castle project, fireforge games)

mont8

mont1

mont3

mont5

mont4

mont6

mont9

mont7

mont10

mont2

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.