Skarb 8 tysięcy rzymskich monet znalazł poszukiwacz w Anglii

knutsford4

Do odkrycia doszło na polu w okolicach Peover, w pobliżu Knutsford, w hrabstwie Cheshire. Ronald Lees (na zdjęciu z lewej) przeszukiwał pole wraz z przyjacielem, Rickiem Parkerem, gdy zaczął znajdować rzymskie monety. Był to już piąty raz gdy detektoryści przeszukiwali to pole, jak do tej pory bez większych rezultatów. Jednak w dniu odkrycia, gdy Rick zbliżył się do stojącego na polu drzewa, wykrywacz metali „oszalał” i mężczyzna zaczął wyciągać z ziemi monetę za monetą. „Byłem zziębnięty i przemoczony, ale gdy zobaczyłem monety to wszystko inne przestało mieć jakiekolwiek znaczenie” – relacjonuje szczęśliwy odkrywca, który wrócił do poszukiwań trzy lata temu, po ponad 40 latach przerwy. 

Detektorysta wezwał na miejsce archeologów, którzy następnego dnia wydobyli z nim ceramiczny pojemnik zawierający pozostałą część skarbu. Monety pochodzą z III wieku naszej ery i zostały wybite w latach 251-274 n.e., a sam skarb zakopano tuż po upadku samozwańczego Cesarstwa Galijskiego, zbuntowanej prowincji Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego. Widnieją na nich wizerunki władców Tetrykusa I, Wiktorinusa, Galienusa oraz Posthumusa. „Ostatnią osobą, która trzymała w rękach te monety przede mną mógł byc cesarz, gladiator albo niewolnik. To niesamowite” – stwierdził detektorysta. 

Według brytyjskiego prawa, skarb stanowi własność państwa, ale odkrywca otrzymuje nagrodę w postaci równowartości rynkowej znaleziska, którą dzieli się równo z właścicielem ziemi na której dokonano odkrycia. 

(meesengernewspapers.co.uk, wiki)

3401AD6400000578 0 image a 24 1462873315997

34011C6000000578 3582635 The Canadian teenager pictured left compared the locations of 11 a 38 1462877959607

knutsford5 knutsford6

knutsford1

knutsford2

Polub i udostępnij:
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc, budowli oraz pól bitew. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.