Studenci znaleźli skarb rzymskich monet w Hiszpanii

empuriesstudents

Odkryte monety to rzymskie denary, pochodzące z I wieku przed naszą erą. Skarb odkryto podczas wykopalisk w jednym z domostw w Empuries, starożytnym rzymskim mieście znajdującym się na terenie obecnej Katalonii, w południowo-zachodniej Hiszpanii. W specjalnie wykopanej dziurze w podłodze znajdował się niewielki ceramiczny dzbanek a w nim dokładnie 200 bardzo dobrze zachowanych srebrnych denarów. W tej samej warstwie zachowały się ślady pożaru, co może świadczyć o powodzie dla którego właściciel nie wrócił po ukryty skarb. Studenci biorą udział w programie badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne Katalonii.

Wykopaliska Empúries to pozostałości po greckiej osadzie handlowej, która została założona na początku VI wieku p.n.e. przez greckich Fokajczyków. Empúries to nazwa pochodząca od słowa emporion, które w języku greckim oznacza centrum handlowe. Starożytni Grecy założyli tu miasto Neapolis oraz Palajopolis, które położone były praktycznie nad samym brzegiem morza.

Tutaj właśnie prowadzono handel morski, a życie kupców toczyło się intensywnym tempem. Empúries był jednym z ważniejszych portów na Morzu Śródziemnym, który umożliwiał wymiany handlowe. Sielankę przerwały rzymskie podboje już w II wieku p.n.e. Rzymianie rozpoczęli swoją ekspansję na Półwyspie Iberyjskim i na miejscu greckiej osady wybudowali swoje miasto. W Empúries nadal rozkwitała wymiana morska, jednak nie trwało to wiecznie. Okres świetności handlu zakończył się w III wieku n.e., a wraz z emigracją mieszkańców miasto opustoszało i odeszło w niepamięć. Na prawie 1500 lat świat zapomniał o istnieniu tej osady, a ją samą przykryła ziemia. Dopiero na początku XX wieku w okolicach Empúries rozpoczęły się prace archeologiczne, na nowo prezentujące światu dawne życie w tej starożytnej kolonii. Wykopaliska Empúries są pozostałościami po dwóch dzielnicach dawnego miasta: greckiej Neapolis oraz miasta rzymskiego. Ruiny greckie zachowały się bliżej wybrzeża, a rzymskie ułożone są na wzniesieniu.

(BBC, Historyblog, elperiodico, hiszpania-apartamenty.pl)

 

Excavating the pot

Hoard of denarii

 

mapa costa brava

About admin 479 Articles
Igor Murawski - badacz historii, publicysta, tłumacz literacki, przewodnik. Uwielbia rozwiązywać historyczne i archeologiczne zagadki. Podróżując poszukuje zaginionych skarbów i zapomnianych przez ludzi i czas miejsc. Pracuje nad kilkoma projektami, łączącymi pasję do historii z eksploracją.